Teaching English as a Foreign Language 

http://KALID.ir

Subject Matters

Archive

Extra Pages

Statistics

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • این ماه :
  • ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • بروز رسانی :

112. دستور زبان

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر طالبان علم و تکنولوژی. یادش بخیر. تو کلاسهای تحقیق و روش تدریس و چند تا کلاس دیگه که با استاد دکتر طالبی نژاد داشتیم وقتی در مورد موضوع تحقیقمون نظر می دادیم ، می گفت so what?  خوب که چی؟ حالا من می گم من ارشد امتحان می دم چون... . این دلایل ما واسه انجام کارهامون تو اتفاقات بعدی و واکنشهای بعدی ما نقش مهم بازی میکنند. چه خوبه وقتی تصمیم به یه کاری میگیریم به اون دلیلش هم فکر کنیم که زندگی وقت زیادی به ما واسه جبران نمی ده.

سوال امروز:

Halley’s Comet had its first documented sighting in 240 B.C in China and ……….. it has been seen from the Earth 29 times.

a) after

b) because of

c) since then

d) that is

اول خدمتتون بگم که این جمله در باره ستاره دنباله دار هالی است. که می گه اولین بار در سال 240 قبل از میلاد دیده شده و تا حالا هم 29 بار رصد شده. چند سال پیش فکر کنم 12 یا 13 سال پیش هم من این شانس را داشتم که این ستاره را ببینم.

 خوب، بریم سراغ جواب. ببینید ما تو انگلیسی یه زمان داریم به اسم ماضی بعید. ماضی بعید اینطوری ساخته می شه:

Subject + had + past participle

Subject  که همون فاعل است. واسه همه فاعلها هم از فعل کمکی had استفاده می کنیم. اما past participle چیه؟ چند تا ترجمه واسه این هست یکی میگه اسم مفعول، یکی می گه فرم سوم فعل. اما من می گم  past participle . چرا؟ چون تو گرامر معتقد به ترجمه نیستم. این  past participle واسه افعال باقاعده همان فعل است با یه ed اخرش. اما واسه بی قاعده ها باید زحمت بکشید و حفظ کنید. بگذریم. حالا به نظر شما این جمله ماضی بعید است؟ چون ما همhad  داریم و هم documented  . نه ماضی بعید نیست. چرا؟

Documented به عنوان صفت به کار رفته. صفت چی؟ صفت اسم بعدیش یعنی sighting . نمی خوام زیاد از بحث اصلی دور بشم. اما باید بگم که past participle   می تونه به عنوان صفت هم بکار بره. بعدا ان شاالله بیشتر توضیح می دم.

یه زمان دیگه هم به اسم  present perfect یا به قول بعضی ها حال کامل اما بهتره بگیم ماضی نقلی. به چه کار می آید، کاری نداریم. در خط اول ماضی نقلی را به صورت معلوم نوشتم و در خط دوم به صورت مجهول.

Subject + have /has + past participle

Subject (object) + have / has + been + past participle

با این قصه معلوم می شه که جمله   it has been seen در سوال مجهول است.  

جواب:

گزینه یک: after نمی شه. چون می گم بعد. اما ما یه چیزی می خواهیم که بگه از چه زمانی به بعد. یعنی بیاد آغاز را بیان بکنه.

گزینه دو: because of هم که می شه بدلیل.

و گزینه سوم که جواب صحیح است.

مشتاقانه پذیرای سوالات شما هستم.

یا حق

111. دستور زبان

بسم الله الرحمن الرحیم

فردا روز اول کنکور کارشناسی ارشده. امیدوارم تمام شاگردهام و اقوام و دوستان که فردا آزمون دارن سربلند باشند. گرچه همه قبول نمی شن اما سربلند و راضی باشند.

 

یه شاگر دارم ایشون تصمیم دارن برن یکی از کشورهای اروپایی برای ادامه تحصیل. اما در آزمون ارشد امسال هم شرکت کردند. چند وقت پیش گفتند یه سوال گرامر برام پیش آمده لطف کنید راهنماییم کنید. گفتم از چه کتابی؟ گفت کتاب زبان عمومی موسسه ..... . جاتون خالی. کتاب را که دیدم گفتم چه شاهکاری. یه کتاب بود شاید 400 صفحه. گفتم بیچاره نویسنده حتما پیر شده پای این کتاب. باز کردم گفتم خوب این صفحه حتما اینطوریه. رفتم جلوتر و .... افسوس خوردم بر آن پول کلانی که از مردم میگیرن واسه یه مشت چرت و پرت.

 

اگر خواننده این مطلب هستید لطفا قبل از دور ریختن پولتون (بویژه در این وضع و اوضاع) در مورد انتخاب یک چنین موسساتی با یه فرد آشنا مشورت کنید.

 

 

Because it was so closely related to communication, ………………. art form to develop.

a) drawing was probably the earliest

b) to draw early was probably

c) early drawing probably

d) the earliest draw

 

اگر این سوال تو تافل آمد معمولا حدود 37 ثانیه وقت داریم که جواب بدیم. پس دقت زیادی لازمه. اول یه چند تا نکته کلی خدمتتون عرض کنم به عنوان درس. ببینید  جمله با because  شروع شده. یعنی اینکه این جمله علت یه کار را بیان کرده. پس جمله بعدی باید پایه باشه یعنی جوابی که از بیان این علت می گیریم را بگه یا اینکه معلول این علت است.

 

نکته بعدی در مورد اون کاما  (  ،   ) است. یادمون باشه وقتی جمله را با because  شروع می کنیم بعد از شبه جمله اول باید کاما بزاریم. اما اگر جاش را عوض کردیم یعنی because  را آوردیم وسط جمله اون موقع دیگه کاما نمی خواهد.

 

جمله دوم چون جمله پایه است باید فعل و فاعل داشته باشد. خوب، حاا کدام یک از این چهار تا گزینه این شرایط را دارد؟

گزینه چهار: اگر این را انتخاب کردیم جمله بدون فعل می مونه.

گزینه سه: این هم همینطور. فعل نداره.

گزینه دو: این نمی شه. چرا؟ چون فاعل نداره.

 

پس جواب صحیح گزینه یک است 

 

یا حق

باز باران

بسم الله الرحمن الرحیم

 

سلام. این که نشد وب سایت که نویسنده اش سالی یه بار یه دالی بکنه و بعد بره تا فصل بعدی. ماجرای من مثل کسوف خورشید می مونه. از همه کسانی که رو این وب به عنوان یه منبع اطلاعاتی حساب کردند معذرت خواهی می کنم بابت کوتاهی ها و تنبلی هام. امیدوارم بتونم زمانم را مدیریت کنم و مطالب مرتبط را به صورت منظم ارسال کنم. در این راه مشتاقانه پذیرای انتقادات و پیشنهادات و همچنین مطالب خوانندگان عزیز برای انتشار روی وب هستم.

تا مدتی تستهای تافل را گزیده انتخاب می کنم و توضیحاتی مرتبط به همان تست را می نویسم تا ان شالله در آینده با بیشتر شدن وقتم بتوانم مجددا مباحث متنوعی را مطرح و توضیح بدم.

 

Some snakes lay eggs, but others …………………birth to live offspring.

a) give

b) they give

c) giving

d) to have given

 

 

 

 

جمله می گه که بعضی از مارها تخم گذارند وبعضی دیگشون بچه زا. جواب گزینه یک است. چرا؟ اگر به زمان اولی یا همان فعل  lay نگاه کنیم متوجه می شیم فعل حال ساده است. طبیعیه که بعد از but  هم باید فعل حال ساده باشه.

چرا b  درست نیست؟ بعد از  but  ضمیر  others اومده. که جای فاعل را گرفته. گزینه b  هم با ضمیر  they  شروع می شه واسه هم اشتباه است.

گزینه سوم هم یه  present participle  داریم. این اصلا چی چی هست؟ ببینید به فرم  verb+ing می گن present participle . که کارهای زیادی ازش میاد. فعل می تونه باشه البته در زمانهای استمراری. صفت می تونه باشه. اسم هم میشه. اینجا بعد از others فعل می خواهیم. اما giving  که بدون فعل  to be (am, is, are) که فعل حساب نمی شه.

گزینه آخر هم که چون با  to  شروع شده قبلش باید یه فعل بیاد که جور در بیاد اما ما  others را داریم به عنوان فاعل.

 

نکته:

اول: دقت کنید به فعل lay egg به معنی تخم گذاشتن

دوم: دقت کنید به فعل give birth to به معنی به دنیا آوردن

 

یکی از خوانندگان محترم ایمیل منرا پرسیده بودند. خواستم براشون ایمیل بزنم اما آدرس ایمیلشان اشتباه بود.

 

یا حق

 

Latest Posts

Favorites

Holy Quran

Quran

جمکران

عرفان

موعود

دانلود مقالات رایگان

Asian EFL Journal

Exam English

Dictionary

TOEFL

Directory of Open Access Journal

Iranian Journal of Language Studies

ESL Library

 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو