Teaching English as a Foreign Language 

http://KALID.ir

Subject Matters

Archive

Extra Pages

Statistics

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • این ماه :
  • ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • بروز رسانی :

مبعث حضرتش بر آستانت مبارک یا ابن زهرا

بسم الله الرحمن الرحیم

بخوان به نام ساقه امید در پهندشت یاس ! بخوان به نام خالق خورشید و عشق را به اسم اعظم معشوق . از پس یلدای بی تنفس دیجور .نور باران کن .

بخوان نبی گرامی ! بخوان رسول عشق و امید ! بخوان به نام نامی توحید! تو که خواندی ٫هرم صدای تو که قندیل های سکوت را ذوب کرد ٫ آوای مهربان تو که فضای میان زمین و آسمان را عطر آگین نمود ٬ بوی خوش عشق که ملائک را به طواف حرا کشید؛انبیاء انگشت حسرت به دندان گزیدند.

جبرییل چه ذوق کرده بود که پیام عاشق و معشوق را بر بال امانت خویش به یکدیگر می رساند

آری ٫ تو که خواندی ٫ آسمانیان ٫ زمینیان اهل دل را به پایان شب سیاه بشارت دادند ٫ عرشیان هلهله می کردند فرشیان را مژده آوردند که:‌«قد جائکم من الله نور».

خداوند زمین را نور بارن کرده است .

من رانی فقد رای الحق.

هر که خدا را می جوید ٫ او را ببیند ٫ خدا را در آینه وجود او به تماشا بنشینید .

سید مهدی شجاعی

36- کنکور88 - ریاضی فیزیک(3)

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام. روز چهارشنبه خانمها و آقایان به خیر و نیکی. امروز می رسیم به آخرین سوالی که در کنکور ریاضی امسال به مسئله گرامر پرداخته. سوال سوم. یک کمی به این سوال نگاه کنید مطمئن هستم براتون آشنا است. سوال سوم علوم انسانی. یادتون اومد؟ گزینه صحیح می شه گزینه سوم.  اگر من بخواهم بین این دوتا سری سوال که در اینجا بهشون پرداختم(تاکنون) یعنی سوالهای انسانی و ریاضی از نظر دشواری دستور زبان سوالهای انسانی مشکلتر بودند تا ریاضی. به سوال سوم در ادامه دقت کنید. و تا بعد یا حق

The film seems familiar. We……………it before.

a) should see         b) might see          c) might have seen          d) should have seen

35- کنکور88 - ریاضی فیزیک(2)

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام. در مطلب قبلی یکی از خوانندگان قدیمی نظری داده اند که خیلی اتفاقی امروز عصر سر کلاس به ذهن خودم هم آمد. ان شا الله. تا ببینیم چه می شود که می شود به لطف خدا. سوال دوم کنکور امسال عزیزان مهندس در باره افعال دو قسمتی است. یادم نیست توی دبیرستان به چه نامی خطاب می شدند اما انگلیسیش می شه two-part verb. فعل هایی هستند که از خود فعل و یک حرف اضافه و یا یک پارتیکل تشکیل شده اند. جواب صحیح هم گزینه 2 است. این بار قصد دارم بیشتر مطلب توضیح گرامر این تست را به انگلیسی بنویسم. در صورت بودن سوال در قسمت نظرات، قسمت ارسال نظر به صورت خصوصی را کلیک کنید تا نظر در اون قسمت نمایش داده نشه. خوب سوال دوم:

 

A: Where are the letters I put on the kitchen table?

B: I …………and took them to the post office.

a) picked up them      b) picked them up      c) picked up letters    d) picked letters up

 

چرایی ها: اول اینکه یک and داریم پس نشون میده قبلی از آن حتما باید یک فعل باشه. تو مطلب قبلی گفتم چرا. دوم اینکه با مراجعه به چهار تا جواب می بینیم که دعوا سر جای  Letters و Them است که یا بین PICK و UP آمده و یا بعد از اونها. در قسمت افعال دو قسمتی جدا شدنی مثل همین  PICK UP اگر مفعول به صورت ضمیر باشه –them- حتما باید بین دو قسمت فعل قرار بگیره نمی تونه بعد از تیکه دوم بیاد. و در ادامه تدریس افعال دوقسمتی به زبان مادریشان:

 Two-word verbs

Many English verbs can followed by prepositions or adverb particles.

 

What is an Adverb Particle? Words like down, in, up, are not always prepositions. Compare:

I ran down the road.    ………………………Please sit down.

He is in his office.        ………………………You can go in.

Something’s climbing up my leg. …………She is not up yet.

 

In the expressions in first column up, down and in are prepositions: they have objects (the road, his office, and my leg).

In sit down, go in and She’s not up yet, the words down, in, and up have no objects, they are adverbs, not prepositions.

 

Small adverbs like these are usually called “ adverb(ial) particles”. They include above, about, across, ahead, along, (a)round, aside, away, back, before, behind, below, by, down, forward,  in, home, near, off, on, out, over, past, through, under, up. Many words of this kind can be used as both adverb particles and prepositions, but there are some exceptions: for example back, away (only adverb particles); from, during (only prepositions).

 

Phrasal Verbs

Adverb particles usually join together with verb to make two-word verbs, sometimes completely new meanings. These are often called “phrasal verbs”.

 

Word order

Prepositions and particles do not always go in the same place in clauses with objects.

 

Prepositions normally go before objects.  

He fell off the bridge.

 

Particles can go or before or after noun objects.

She switched off the light.            OR            She switched the light off.

 

But particles can only go after pronoun objects

She switched it off.

Is shat the light which you switched off?

Give me back my watch.      Or       Give me my watch back.

34- کنکور88 - ریاضی فیزیک

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام. یکی از دوستان گفته بودند که اگر حکایتها را به انگلیسی بنویسید بسیار زیباتر و جالبتر خواهد بود. اما من میگم به اندازه کافی اینجا انگلیسی هست و فکر می کنم شیرینی و قشنگی حکایتهای ایرانی بخصوص جناب سعدی به فارسی بودن آنهاست. اما جدا اگر دیدم تعداد متقاضی ها بالا بود اونوقت باید یه فکری کرد.

یک شنبه یعنی دیروز سوالهای دستور زبان کنکور امسال علوم انسانی تمام شد. امیدوارم از توضیحات بنده استفاده کرده باشید. امروز می ریم سراغ ریاضی فیزیک. خانمها و آقایان مهندس عزیز. راستی مهندسان عزیز سواد انگلیسی را خیلی تقویت کنید چون برای امتحان ارشد بسیار بسیار نیاز دارید. ان شاءالله.

We can enjoy exercising …………………we are young or old.

a) whether                b) since                 c) because                d) even though

 

گزینه صحیح اولی است.اما چرا؟ خوب من خودم با دیدن اون  OR در آخر جمله گفتم که اولی درسته. حالا توضیح اینکه چرا؟ از ساختار whether……..or……….. در کتابهای گرامر به عنوان double conjunction نام برده اند. یعنی حرف ربط دو تایی یا دوطرفه. مثلا تو این جمله می خواد بگه که " ما از ورزش کردن لذت می بریم خواه پیر باشیم یا جوون". این ساختار از لحاظ معنایی شبیه این جمله است:It doesn’t matter whether …….or……….

پس تا اینجا گفتیم که این ساختار یک حرف ربط دو طرفه است و معنی آن را هم گفتم. نکته بعدی در مورد اون دو تا جاخالی است. یکی اینطرف  OR  و یکی هم اونطرفش. دقت کنید تو انگلیسی یه قانونی داریم به اسم  Parallel Structure یعنی ساختار موازی. کجاها به کار می آید؟ یک نمونه اش هم اینجاست یکی دیگش واسه and است. و جاهای دیگه که فعلن کاری نداریم.

خوب این ساختار موازی به چه دردی می خوره؟ این ساختار می گه که (در این مورد) کلماتی که در دوطرف OR  به کار می بری باید از یک جنس /نوع / کلاس باشند. مثلا اینجا ما  OLD  را آوردیم چون این کلمه یک صفت است اون طرف OR هم باید یک صفت دیگه بزاریم نمی تونیم از اسم یا قید یا فعل یا هر چیز دیگه استفاده کنیم حتما باید صفت باشد.

مطلب آخر در این زمینه هنگامی است که بخش دوم این ساختار منفی باشد که چندین حالت پیش می آید که نوشتم. امیدوارم از این مطلب هم استفاده ببرید و تا بعد حضرت حق نگهدارتون.

Whether you like it or not, …

Whether or not you like it, …

Whether you like it or whether you don’t, …

33- کنکور88 - علوم انسانی(3)

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام. ان شاء الله که تو ضیحات دیروز کافی بوده و آماده اید که بریم سراغ سوال سوم درس زبان کنکور سراسری رشته علوم انسانی. با بررسی این سوال سوالات دستور کنکور انسانی امسال تمام می شه و از مطلب بعدی به یکی دیگه از رشته می پردازیم ان شاءالله.

ما خیلی وقتها که به قدیم و روزهای گذشته فکر می کنیم ( ان شاء الله شما اینطوری نیستید) به کارها و اعمالی بر می خوریم که الان بعد از گذشت مدتی حالا یک ماه یک روز یک سال ،خلاصه، می گیم کاش انجام نمی دادم. و یا کارهایی که میگیم آهان اینکار و باید انجام می دادم اما انجام ندادیم. اینها را ما چطوری می تونیم به انگلیسی بگیم. خوب یکی ممکنه به شرطی ها اشاره بکنه یکی هم ممکنه به  WISH اشاره بکنه اما مورد ما اینها نیست( امروز). یکی از راههای بیان این مسئله استفاده از SHOULD  است. چطوری؟ اول میایم فاعل جمله را قرار می دیم بعدش هم SHOULD  را می زاریم و بعد از اون HAVE را قرار می دیم و بعد از اون   فرم سوم فعل (گذشته گذشته و یا Past Participle) را می نویسیم و بقیه جمله. این فرم سوم فعل را می تونید آخر تمام فرهنگ نامه ها پیدا کنید و یا اینکه آخر کتابهای دبیرستان هم هست. مثالهای این مورد در بخش A. در این بخش یک سری مثال هم با خود  Should هست که براتون جالب خواهد بود.

برای بیان احتمال و امکان وجود و انجام یک کار، یادتون هست از چی استفاده می کردید؟ بله(بخش B).  MAY  و MIGHT. که بعد از این دو تا فعل کمکی (آهان پس اینا فعل کمکی هستند) فعل ما به صورت فرم ساده – یعنی بدون S  سوم شخص و یا ed گذشته – می آمد. خوب حالا اگر بخوایم بگیم " احتمالا / شاید / ممکن این کار اتفاق افتاده باشه ( درگذشته) چی میگم؟" این می شه سوال سوم رشته علوم انسانی (بخش C ). از این ساختار استفاده می کنیم تا بگیم احتمالا / ممکنه این اتفاق افتاده باشه                                                     Subject+ May / Might+ Have+ Past Participle        اولی که نمی شه چون در مورد زمان حال داره صحبت می کنه چرا که نگرانی مرد از اینه که همسرش دارویی را احتمالا اشتباه مصرف کرده.

A

It was a great party last night. You should have come. Why didn’t you? ( = you did not come but it would have been good to come)

 

I am feeling sick. I shouldn’t have eaten so much chocolate. (= I ate too much chocolate)

 

---Compare Should do and Should have done:

You look tired. You should go to bed now.

You went to bed very late last night. You should have gone to bed earlier.

 

B

A: I wonder why Kate didn’t answer the phone.

B: She may have been asleep. (=perhaps she was asleep)

 

C

A: What’s up? You look worried.

B: I am. My wife is sick. I think she ……………..wrong medicine.

   a) may take      b) should take          c)  may have taken        d) should have taken

حکایت چهارم

بسم الله الرحمن الرحیم

روزی سه تا پروانه تصمیم می گیرند که از چیزی به نام شمع با خبر بشند. اولی میره خبر میاره که رفقا پر نور بود .سرشار از نور . بهش می گند تو چرا نزدیکتر نرفتی باید می رفتی جلوتر .

 دومی میره خبر می ده که بچه ها گرما هم داشت خیلی زیاد. باز نفر سوم بهش خرده میگیره  که باید جلوتر می رفتی .  نفر سوم میره و دیگه بر نمی گرده .

آنرا که خبر شد خبری باز نیامد (سعدی)

آن که دانست زبان بست          آن که می گفت ندانست.  (شاملو)

32- کنکور88 - علوم انسانی(2)

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام. و وقت و روز و ساعت ثانیه هاتون به خیر. بابت تنبلی ها و کم کاریها متاسفم. امروز می ریم سراغ سوال دوم زبان کنکور سراسری 88 رشته علوم انسانی. عنوان کارمون می شه: ساختار علت و معلولی با so that.

خود so   بعضی جاها قید و بعضی جاها هم حرف ربط است یعنی برای اتصال دو تا جمله و معنی به کار می ره. سوال دوم رشته علوم انسانی هم سوالی است درباره so.

وقتی so  را قبل از یک صفت یا قید قرار دادیم ، معنای اون صفت یا قید را قویتر کرده ایم(بخش A).

حالا اگر اومدیم و so  را قبل از یک قید یا صفت قرار دادیم ( عین بالا) و بعدش  that  گذاشتیم اینجا می شه علت و معلول (بخش  B).  یادمون نره که بعد از THAT باید یه فاعل و فعل داشته باشیم یعنی یک جمله باشه. خوب ما جمله را ساختیم، حالا جای علت کجاست و جای معلول کجا؟ اون صفت و یا قید بعد از SO نشان دهنده علت است و اون  جمله بعد از  THAT معلول است. سوال در بخش C   است. سوالی داشتین یا ایمیل بزنید یا در قسمت بالای صفه پیام بگذارید و یا در قسمت نظرات وارد کنید.

یادتون نره در این ساختار به جای SO نمی شه از TOO   استفاده کرد. یا حق

A

He is difficult to understand because he speaks so quickly.

I like Tom and Ann. They are so nice.

B

She got up so late that she missed the bus.

The music was so loud that we couldn’t talk.

C

The teacher was ……………. that she couldn’t continue teaching. 

      a)  so               b) too                  c) such             d) very

شعر اول

بسم الله الرحمن الرحیم

خدایا اجازه!

درس امروزتان را نفهمیدم!

آن مرد

با اسب

در باران

بالاخره کی خواهد آمد؟

...

سارا انار دارد

و دوست پسرش داراست.

قیافه دارد.

موبایل دارد.

و 206.

207

208

209

...

یعنی 313 نفر مَرد!

در جهان تو نیست؟

من

تا مهر بعدی صبر نمی کنم

می روم شاگردی بازار.

ولی تو که رییس آموزش و پرورشی

 فکری به حال این مدرسه کن!

                    محمد جهان تیغ                                                                              

31- کنکور88 - علوم انسانی

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام. پاسخ تشریحی سوال اول زبان عمومی کنکور سراسری علوم انسانی سال 1388

Does Mary know whom ----------at the party last night

a)    they met           b)  they meet             c)  do they meet              d)  did they meet

 

جواب گزینه a.

چرا؟

چرایی خیلی از کارها از خود اون کارها مهمتره . شما چی فکر می کنید؟

چند تا نکته است که باید خدمتتون بگم. توجه کنید:

-          جمله چون با  DOES پرسشی شده نشان می ده که در زمان حال ساده است.

-          در انتهای جمله چون عبارت زمانی LAST NIGHT آمده نشان می دهد که این جمله گذشته است.

-          و اون WHOM می گه که مورد سوال آدمیزاد است(animate) و مفعول هم هست.

 

خوب حالا یکی نیست بگه فلانی اون دو تا مورد اول که کاملا با هم متفاوت هستند. حالت خوبه؟ آره حالم خوبه. اما نکته اینجاست که این جمله ی ما از دو تا جمله تشکیل شده به عبارتی پرسش غیر مستقیم شده. چطوری؟ دقت کنید:

They met Mr. X last night.

Did they meet Mr. X last night

           Whom did they meet last night

 

گفتم که اون جمله از دو تا جمله تشکیل شده. فرض کنید تکه دوم این طوری بوده. که در اون آقای ایکس مفعول جمله است و جمله هم به زمان گذشته ساده است. و فعل ما هم به همون زمان.

 

بعد اومدیم و از اون یک جمله پرسشی yes/no ساختیم. با کلمه did . و فعل را هم به صورت ساده نوشتیم meet

 

در مرحله بعد اومدیم و واسه مفعول جمله یعنی آقای ایکس سوال ساختیم. و چون ایشان آدمیزاد هستند باید از whom استفاده کنیم. البته فرقی هم نمی کرد اگه از who استفاده می کردیم اما چون متن احتمالا رسمی بوده و کنکوری از اون استفاده کرده.

 

تا اینجا اگر دقت کنید جا خالی ما می شه did they meet یا همون گزینه چهارم. اما چرا گفتیم گزینه اول؟

چون سوال ما اینجا مستقیم نیست. و MARY  را دخالت دادیم. و قانونش اینه که وقتی سوال غیر مستقیم داریم قسمت دوم باید به صورت خبری بیاد نه پرسشی. به این مثالهای زیر دقت کنید و تا بعد یا حق.

The banks open at 8 a.m.

Do the banks open at 8 a.m.?

          What time do the banks open?

Does he know what time the banks open?

 

 

She goes to work by bus.

Does she go to work by bus?

                   How does she go to work?

Do you know how she goes to work?

 

اطلاعیه- کنکور

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و وقتتون بخیر و نیکی. اونایی که کنکور داشتن ان شاءالله مزد زحمتاشون و بگیرن و اونایی هم که کنکور دانشگاه نداشتن تو بقیه کنکورهای زندگی که خیلی سخت از این یکیه همیشه موفق و مستقیم باشند. بگذریم. از امروز به امید خدا در طی چند مطلب به بررسی موردی سوالهای کنکور سراسری امسال می پردازیم. البته سوالهای زبان کنکور سراسری در گرو ههای مختلف آموزشی علوم انسانی، علوم تجربی، ریاضی، و سر انجام اختصاصی زبان. اولین این مطالب در مورد علوم انسانی است که تا چند دقیقه دیگر ان شاءالله خدمتتون ارائه می کنم. امیدوارم از این مطالب لذت کافی و بهره کافی را ببرید. بنده را از راهنمایی هایتان بی بهره نسازید. به امید دانشی بی منت و ملتی پر از دانشمند

حکایت سوم

بسم الله الرحمن الرحیم

 

نقل است که رابعه را بعد از وفات بخواب دیدند. گفتند: حال خود بگوی تا از نکیر و منکر چگونه رستی؟

گفت: چون آن جوانمردان درآمدند سئوال کردند: من ربک؟ گفتم: باز گردید و خدای تعالی را بگویید که تو چندین هزار خلق که داری ضعیفه ای فراموش نکردی من که در دو جهان به غیر تو ندارم کجا هرگز فراموشت کنم، تا کسی فرستی که خدای تو کیست؟

هم او در مناجات می گفت:

"خداوندا اگر تو را از ترس دوزخ می پرستم به دوزخم بسوز و اگر له امید بهشت می پرستم بهشت را بر من حرام گردان و اگر تو را از برای تو می پرستم جمال باقی از من دریغ مدار."

                                                                                                      جواهر الاسرار

 
  • Pages :2
  • 1  
  • 2  
 

 

Latest Posts

Favorites

Holy Quran

Quran

جمکران

عرفان

موعود

دانلود مقالات رایگان

Asian EFL Journal

Exam English

Dictionary

TOEFL

Directory of Open Access Journal

Iranian Journal of Language Studies

ESL Library

 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو