تبلیغات
۩ T E F L ۩

Teaching English as a Foreign Language 

http://KALID.ir

Subject Matters

Archive

Extra Pages

Statistics

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • این ماه :
  • ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • بروز رسانی :

78- جواب یک سوال

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام. در ادامه متن نامه یکی از خوانندگان محترم را می بینید که فکر می کنم سوال خیلی ها باشه. امیدوارم بتونم به خوبی جوابگوی سوال و برطرف کننده بعضی از ابهامها باشم.

با اهداء سلام و ادب

بنده کارشناسی ریاضی دارم .دوره های زبان انگلیسی را در سطح پیشرفته با نمرات عالی در آموزشگاه طی کرده ام بعد از گذراندن دوره ttc به عنوان مدرس در آموزشگاه و مدارس تدریس میکنم.متوجه علاقه وافر خود به رشته آموزش زبان شده ام و تصمیم به ادامه تحصیل در رشته آموزش زبان در مقطع کارشناسی ارشد دارم.لیست منابع را تهیه کرده ام .سوالی که برایم مطرح شده این است که  با توجه به رشته کارشناسی ام آیا برای زبان تخصصی ارشد باید از کلاس استفاده کنم  یا اینکه خودم میتوانم منابع معرفی شده را بدون مشکل بخوانم.در مورد نام اساتید برای کلاسهای ارشد زبان هم راهنمایی می خواستم . و سوال آخر اینکه منظور از مصاحبه برای ارشد زبان چیه؟؟؟

با سپاس از حسن توجه شما.

سلام. خیلی از افراد را می شناسم که با داشتن لیسانس رشته های دیگر در ارشد زبان قبول شده اندو افراد موفقی هم بوده اند. پس کار نشد نداره. و بعد اینکه خوش به سعادتتان چون که خود من و خیلی های دیگه از لحاظ موقعیت شغلی در همچین وضعیتی قرار نداریم.

اول بگم TTC چیه. Teacher Training Course   یه دوره ای است که موسسات برای اساتیدشون برگزار می کنند و عموما از یه فرد با تجربه که تحصیل کرده همین رشته است در خواست می کنند که طی چند جلسه روشهای مختلف تدریس را برای اساتید بازگو کنه و سپس روشهای مختلفی که برای تدریس مهارتهای زبان موجوده را توضیح بده و نهایتا به یه روش منسجم و کارآمدو یکسان در جمع اساتید موسسه مربوط برسند. و در پایان هم اساتید یه نمونه نمایشی از تدریس هر نوع مهارت ارائه می دهند و اون فرد با تجربه ( عموما مدیر آموزشی موسسه) احیانا ایرادها، نقاط قوت و ضعف را به معلم توصیه می کنه. این می شه TTC.

تو مو میبینی و من پیچش مو.... ببینید مطالبی که زبان آموزان طی چند سال در دوره های مختلف زبان تا تافل و آیلتس می خونند را کلا می شه خلاصه کرد در یک بخش آزمون ارشد یعنی زبان عمومی. بجز بعضی موارد نادر که مطالبی اندک از زبان شناسی بازگو شده که اون هم مورد سوالی در ارشد نداره.

دانشجویان لیسانس زبان طی ترم اول و دوم تمام واحدهای مربوط به دستور زبان را می گذرانند. و در ترم سوم هم آخرین واحد درس"خواندن و درک مطلب " هم تموم می شه. خوب این فوقش می شه 40 واحد. پس بقیه 80 واحد چیه؟ مطالبی خوانده می شه که جزو بطن زبان است.

بارفتن به موسسه زبان و خواندن و فراگیری زبان حتی تا سطوح بالا تنها "درباره زبان" صحبت می شه. اما در مقطع لیسانس مترجمی/اموزش/ادبیات "خود زبان" را فرا می گیرند.

در پایان خدمت این دوست عزیز و کلیه کسانی که بعلت علاقه ای که نسبت به زبان دارند و می خواهند در آزمون اختصاصا زبان کنکور سراسری و یا ارشد زبان شرکت کنند عرض کنم که کمی بیشتر دقت کنید که بعد دلسرد نشید.

آیا نیاز هست کلاس برید؟ خیلی از این کلاسها بازیه. یعنی بازی. مثل منچ و مارپله. فقط پول می گیرندو فایده ای هم نداره. اما بعضی جاها هست که خوبه. من خودم توی اصفهان را بلدم. از شهرهای دیگه خبری ندارم. از اهل فن بپرسید. اما اینکه آیا نیاز دارید برید یا نه با خوندن یه کتاب روش تدریس و یه کتاب زبان شناسی همه چی معلوم میشه.

باز هم سوالی بود با کمال میل در خدمتم.

یا حق

 

Latest Posts

Favorites

Holy Quran

Quran

جمکران

عرفان

موعود

دانلود مقالات رایگان

Asian EFL Journal

Exam English

Dictionary

TOEFL

Directory of Open Access Journal

Iranian Journal of Language Studies

ESL Library