تبلیغات
۩ T E F L ۩

Teaching English as a Foreign Language 

http://KALID.ir

Subject Matters

Archive

Extra Pages

Statistics

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • این ماه :
  • ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • بروز رسانی :

70- ضمیر: فاعلی

بسم الله الرحمن الرحیم

 

سلام.  وقتتون بخیر. امروز می ریم سراغ بخش دوم دستور زبان. ضمیر ها. ضمیر چیه؟ مثل تعریفی که تو فارسی از ضمیر داشتیم ، ضمیر توی جمله جای اسامی را می گیره. مثل فاعل و مفعول. یا بهتر بگیم به تعداد نقشهایی که اسم می تونه تو جمله بگیره ما ضمیر داریم.

 

چرا اینکار را می کنیم ؟ خوب می خواییم جلوی تکرار اسامی توی جمله را بگیریم. چندین نوع ضمیر داریم. ضمایر شخصی که شامل ضمیرهای مفعولی و فاعلی است، ضمیر ملکی، ضمیر موصولی، ضمیر انعکاسی، ضمایر دو جانبه. که ان شاءالله به مرور به بررسی تفصیلی هر کدام می پردازیم. امروز با ضمیر فاعلی شروع می کنیم. چهار تا نکته است که یکی یکی بررسی می کنیم.

 

 نکته اول: به این مثال نگاه کنید:

If the weather is good, Ellen and me will go to the beach.

 

فکر می کنید ایراد این کجاست؟ ایرادش اینه که تو قسمت دوم me ایراد داره. چرا؟ جون که me جایی به کار می ره که مفعول باشه. اما تو این جمله که ما مفعول نمی خواهیم، یه فاعل می خواهیم.

 

نکته دوم: یه توضیحی اینجا لازم است. توی دستور زبان انگلیسی یه قانو داریم به اسم  Parallel Structure یعنی ساختار موازی. این ساختار موازی می گه که وقتی توی یه جمله ای ما and داشته باشیم کلماتی که دو طرف and به کار می روند باید از لحاظ دستوری شبیه هم باشند. اگر فعل است اون یکی هم فعل، اگر قید است اون ور هم باید قید باشه. خلاصه این تعریف ساختار موازی است.

تو این جمله هم نوشته که  Ellen and me… معلومه که Ellen   فاعل جمله است. اگر هست پس اون کلمه بعد از and  هم باید فاعلی باشه. پس درست این جمله می شه:

If the weather is good, Ellen and I will go to the beach.

 

نکته سوم: در ادامه  به یه مثال دیگه هم توجه کنید.

It is him whom the committee has named.

فکر می کنید ایراد این یکی چیه؟ خوب، چون مبحثمون در مورد فاعل و ضمیر است یه مقداری تابلو است. توضیح این مثال را عرض کنم خدمتتون که بعد از فعل BE در موقعیت مکمل (complement position)باید از ضمیر فاعلی استفاده کنیم.

It is he whom the committee has named.

 

نکته چهارم: یادتون هست تو مطلب 66 از conjunction  صحبت کردیم؟ گفتیم که یه حرف ربط است. امروز دو تا حرف ربط دیگه را خدمتتون معرفی می کنم. یکیشون AS است و اون یکی THAN. البته باید بگم که AS کاربردهای زیادی داره اگر معنی شبیه بودن و  همانند بودن بده می شه حرف ربط. THAN هم دو تا حالت داره بعضی جاها حرف ربط است و بعضی جاها حرف اضافه.

He is as tall as me.

تو این جمله AS یک حرف ربط است. چرا؟ چون داره شبیه بودن و همانند بودن HE و ME را می رسونه. خوب ایراد این جمله چیه؟

 

اینجوری میگم که HE تو این جمله چکاره است؟ بله.فاعل است. جواب : وقتی AS و THAN    حرف ربط باشند ضمیر ها باید به صورت فاعلی باشند. البته وقتی که داند با یه فاعل مقایسه می شوند. اینم فرم صحیح جمله بالا.

  He is as tall as I (am tall).

 

فکر می کردید چیز ساده ای مثل ضمایر فاعلی اینقدر توضیح داشته باشه؟ در آخر هم لیست ضمایر فاعلی. ان شاءالله تو مطلب بعدی تمرینی هم در این باره ارسال می کنم. موفق باشید و پایدار. یا حق

I                       We

You                 You

He                   They

She

It

 

Latest Posts

Favorites

Holy Quran

Quran

جمکران

عرفان

موعود

دانلود مقالات رایگان

Asian EFL Journal

Exam English

Dictionary

TOEFL

Directory of Open Access Journal

Iranian Journal of Language Studies

ESL Library