Teaching English as a Foreign Language 

http://KALID.ir

Subject Matters

Archive

Extra Pages

Statistics

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • این ماه :
  • ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • بروز رسانی :

بسم الله الرحمن الرحیم

کنکور 88- ریاضی فیزیک

سوال اول

دو شنبه 22 تیر 88

بسم الله الرحمن الرحیم

یک شنبه یعنی دیروز سوالهای دستور زبان کنکور امسال علوم انسانی تمام شد. امیدوارم از توضیحات بنده استفاده کرده باشید. امروز می ریم سراغ ریاضی فیزیک. خانمها و آقایان مهندس عزیز. راستی مهندسان عزیز سواد انگلیسی را خیلی تقویت کنید چون برای امتحان ارشد بسیار بسیار نیاز دارید. ان شاءالله.

We can enjoy exercising …………………we are young or old.

a) whether                b) since                 c) because                d) even though

 

گزینه صحیح اولی است.اما چرا؟ خوب من خودم با دیدن اون  OR در آخر جمله گفتم که اولی درسته. حالا توضیح اینکه چرا؟ از ساختار whether……..or……….. در کتابهای گرامر به عنوان double conjunction نام برده اند. یعنی حرف ربط دو تایی یا دوطرفه. مثلا تو این جمله می خواد بگه که " ما از ورزش کردن لذت می بریم خواه پیر باشیم یا جوون". این ساختار از لحاظ معنایی شبیه این جمله است:

It doesn’t matter whether …….or……….

 

پس تا اینجا گفتیم که این ساختار یک حرف ربط دو طرفه است و معنی آن را هم گفتم. نکته بعدی در مورد اون دو تا جاخالی است. یکی اینطرف  OR  و یکی هم اونطرفش. دقت کنید تو انگلیسی یه قانونی داریم به اسم  Parallel Structure یعنی ساختار موازی. کجاها به کار می آید؟ یک نمونه اش هم اینجاست یکی دیگش واسه and است. و جاهای دیگه که فعلن کاری نداریم.

 

خوب این ساختار موازی به چه دردی می خوره؟ این ساختار می گه که (در این مورد) کلماتی که در دوطرف OR  به کار می بری باید از یک جنس /نوع / کلاس باشند. مثلا اینجا ما  OLD  را آوردیم چون این کلمه یک صفت است اون طرف OR هم باید یک صفت دیگه بزاریم نمی تونیم از اسم یا قید یا فعل یا هر چیز دیگه استفاده کنیم حتما باید صفت باشد.

مطلب آخر در این زمینه هنگامی است که بخش دوم این ساختار منفی باشد که چندین حالت پیش می آید که نوشتم. امیدوارم از این مطلب هم استفاده ببرید و تا بعد حضرت حق نگهدارتون.

Whether you like it or not, …

Whether or not you like it, …

Whether you like it or whether you don’t, …

-----------------------------

سوال دوم

35   سه شنبه 23 تیر 88

بسم الله الرحمن الرحیم

سوال دوم کنکور امسال عزیزان مهندس در باره افعال دو قسمتی است. یادم نیست توی دبیرستان به چه نامی خطاب می شدند اما انگلیسیش می شه two-part verb. فعل هایی هستند که از خود فعل و یک حرف اضافه و یا یک پارتیکل تشکیل شده اند. جواب صحیح هم گزینه 2 است. این بار قصد دارم بیشتر مطلب توضیح گرامر این تست را به انگلیسی بنویسم. در صورت بودن سوال در قسمت نظرات، قسمت ارسال نظر به صورت خصوصی را کلیک کنید تا نظر در اون قسمت نمایش داده نشه. خوب سوال دوم:

A: Where are the letters I put on the kitchen table?

B: I …………and took them to the post office.

a) picked up them       b) picked them up      c) picked up letters    d) picked letters up

چرایی ها: اول اینکه یک and داریم پس نشون میده قبلی از آن حتما باید یک فعل باشه. تو مطلب قبلی گفتم چرا.

 

دوم اینکه با مراجعه به چهار تا جواب می بینیم که دعوا سر جای  Letters و Them است که یا بین PICK و UP آمده و یا بعد از اونها. در قسمت افعال دو قسمتی جدا شدنی مثل همین  PICK UP اگر مفعول به صورت ضمیر باشه –them- حتما باید بین دو قسمت فعل قرار بگیره نمی تونه بعد از تیکه دوم بیاد. و در ادامه تدریس افعال دوقسمتی به زبان مادریشان:

 Two-word verbs

Many English verbs can followed by prepositions or adverb particles.

What is an Adverb Particle? Words like down, in, up, are not always prepositions. Compare:

I ran down the road.    ………………………Please sit down.

He is in his office.        ………………………You can go in.

Something’s climbing up my leg. …………She is not up yet.

In the expressions in first column up, down and in are prepositions: they have objects (the road, his office, and my leg).

In sit down, go in and She’s not up yet, the words down, in, and up have no objects, they are adverbs, not prepositions.

Small adverbs like these are usually called “ adverb(ial) particles”. They include above, about, across, ahead, along, (a)round, aside, away, back, before, behind, below, by, down, forward,  in, home, near, off, on, out, over, past, through, under, up. Many words of this kind can be used as both adverb particles and prepositions, but there are some exceptions: for example back, away (only adverb particles); from, during (only prepositions).

Phrasal Verbs

Adverb particles usually join together with verb to make two-word verbs, sometimes completely new meanings. These are often called “phrasal verbs”.

Word order

Prepositions and particles do not always go in the same place in clauses with objects. Prepositions normally go before objects.  

He fell off the bridge.

Particles can go or before or after noun objects.

She switched off the light.            OR            She switched the light off.

But particles can only go after pronoun objects

She switched it off.

Is shat the light which you switched off?

Give me back my watch.      Or       Give me my watch back.

--------------------------------------------

سوال سوم

36 چهارشنبه 24 تیر 88

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام. روز چهارشنبه خانمها و آقایان به خیر و نیکی. امروز می رسیم به آخرین سوالی که در کنکور ریاضی امسال به مسئله گرامر پرداخته. سوال سوم. یک کمی به این سوال نگاه کنید مطمئن هستم براتون آشنا است. سوال سوم علوم انسانی. یادتون اومد؟ گزینه صحیح می شه گزینه سوم.  اگر من بخواهم بین این دوتا سری سوال که در اینجا بهشون پرداختم(تاکنون) یعنی سوالهای انسانی و ریاضی از نظر دشواری دستور زبان سوالهای انسانی مشکلتر بودند تا ریاضی. به سوال سوم در ادامه دقت کنید. و تا بعد یا حق

The film seems familiar. We……………it before.

a) should see         b) might see           c) might have seen           d) should have seen

 

Latest Posts

Favorites

Holy Quran

Quran

جمکران

عرفان

موعود

دانلود مقالات رایگان

Asian EFL Journal

Exam English

Dictionary

TOEFL

Directory of Open Access Journal

Iranian Journal of Language Studies

ESL Library

 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو